Nvidia Corp și Alphabet Inc au înregistrat cel mai mare salt al capitalizării lor bursiere în luna martie, datorită entuziasmului pentru inteligența artificială (AI) și anticipării noilor produse și planuri de extindere.
Capitalizarea bursieră a Nvidia a urcat vertiginos la 2.250 de miliarde de dolari la sfârșitul lunii martie, în creștere cu 14% față de februarie, în timp ce cea a Alphabet a crescut cu 9%, la 1.800 de miliarde de dolari.
Acțiunile Nvidia au înregistrat o creștere luna trecută, deoarece compania a anunțat că cel mai recent procesor AI emblematic al său va fi lansat la sfârșitul acestui an, în timp ce acțiunile Alphabet au fost impulsionate de rapoartele privind interesul Apple pentru integrarea motorului Gemini AI al Google în iPhone.

Optimismul pieței condus de inteligența artificială a ridicat, de asemenea, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Capitalizarea bursieră a TSMC a urcat cu aproximativ 12%, la 632,5 miliarde de dolari.
În schimb, Tesla Inc s-a confruntat cu cea mai mare scădere a capitalizării bursiere, scăzând cu aproximativ 13%, la 559,8 miliarde de dolari, pe fondul îngrijorărilor legate de cerere, al concurenței în creștere și al analizei asupra pachetului salarial de 56 de miliarde de dolari al directorului general Elon Musk.
Apple Inc a înregistrat un declin, capitalizarea sa bursieră scăzând cu 5,1%, la 2.650 de miliarde de dolari, pe fondul încetinirii vânzărilor de iPhone și a unei amenzi recente de 2 miliarde de dolari din partea autorităților europene de reglementare pentru încălcări ale normelor antitrust.
În general, marile firme de tehnologie au înregistrat creșteri semnificative pe piață în acest an. Până în prezent, în 2024, capitalizările de piață ale Nvidia, Meta Platforms , și TSMC au crescut cu 81,8%, 42% și, respectiv, 26%.
„Pentru investitorii cu o expunere excesivă la nume tehnologice cu capitalizare mare și care caută să se diversifice dincolo de acest sector, vedem oportunități în acțiunile americane cu capitalizare mică și în anumite acțiuni europene cu capitalizare mică și medie”, a declarat Mark Haefele, director de investiții la UBS Global Wealth Management.